«Парацетамол» відомий на фармакологічному ринку вже понад 120 років, і практика показала, що це один із самих недорогих, ефективних і в той же час низькотоксичних для організму жарознижувальних та знеболювальних препаратів. Чи відрізняється дитячий «Парацетамол» від «дорослого», і чи можна вважати його безпечним для малюків?

Форми випуску, склад

Сам по собі парацетамол як активна речовина – це кристалічний порошок білого кольору або кремового відтінку.

Але випускається він у кількох формах:

  • таблетки (у блістерах або паперових безъячейковых упаковках по 6 або 10 штук у кожному);
  • таблетки розчинні;
  • капсули;
  • суспензія;
  • сироп;
  • порошок для приготування розчину;
  • розчин для ін’єкцій;
  • супозиторії (ректальні свічки).

Під аналогічним для діючої речовини назвою випускаються таблетки, капсули, свічки і суспензія. Інші форми можна зустріти під іншими назвами: сироп – «Ефералган» або «Панадол», розчин для ін’єкцій – «Перфалган», таблетки розчинні – «Ефералган», «Триган Б», «Флютабс», порошок – «Терафлю», «Фервекс». Назва залежить від торговельної марки, проте всі ці препарати містять парацетамол у чистому вигляді або в комплексі з іншими допоміжними речовинами.

Для дітей найбільш відповідними формами вважаються:

  • Свічки. Вони ідеальні для крихт першого півроку життя (і пізніше), так як парацетамол не впливає на ШКТ малюка. Починають діяти хоч і пізніше пероральних аналогів, але продовжують дію довше.
  • Сироп і суспензія. Вони подобаються дітям більше гірких пігулок приємним смаком, швидко всмоктуються в ШКТ, але при цьому мають у складі підсолоджувачі та ароматизатори, що не дуже добре для дітей-діабетиків і алергіків.
  • Таблетки – ідеальний варіант для дітей, що вміють ковтати їх (зазвичай після 3 – 5) років: дешево і без добавок.

При високій температурі найбільш швидко приносять полегшення рідкі форми препарату.

Фармакологічна дія та показання до застосування

«Парацетамол» є ненаркотическим препаратом з виражену протизапальну та аналгетичну властивостями. Він блокує центри жару і болю в головному мозку, при цьому практично не надаючи протизапальної дії.

При бактеріальних інфекціях або при ускладненнях ГРВІ парацетамол може допомогти зовсім ненадовго і зовсім не допомогти, – попереджає відомий педіатр і телеведучий доктор Комаровський О. Е.

«Парацетамол» вельми сприяє правильній оцінці серйозності хвороби: у випадку, якщо після прийому температура впала – дитина не хвора чимось небезпечним, найстрашніше – ГРВІ. При відсутності ж ефекту від «Парацетамолу» важливо швидше бігти до лікаря.

Основними показаннями до використання препарату є:

  • лихоманка на тлі захворювань інфекційного генезу;
  • біль – головний, зубний, невралгічного характеру;
  • нормалізація температури тіла після вакцинації.

Це важливо! «Парацетамол» не лікує від захворювань, а лише знімає їх симптоми!

Через скільки починає діяти жарознижуючий препарат

З ШКТ парацетамол резорбується добре, вже через півгодини досягає максимуму концентрації і зберігає ефект протягом декількох годин (до 6).

Швидше за все помітно дія рідких форм препарату, повільніше – ректальних. При високій температурі, коли ефект потрібен максимально скоро, застосовують суспензію, яку бажано перед вживанням підігріти до температури тіла. У тому випадку, коли турбує біль, наприклад, зубна, і хочеться, щоб дитина добре виспався, оптимальним варіантом стають ректальні свічки. Але варто враховувати факт: чим вище температура у дитини, тим повільніше всмоктуються через пряму кишку парацетамоловые свічки.

Дитячий парацетамол: інструкція по застосуванню

Розраховуючи оптимальну дозу парацетамолу для дитини, пріоритетну увагу слід приділяти не віком, а вагою малюка!

Суспензія, сироп дитячий Парацетамол

 

 

Якщо вибирати, що краще – суспензія або дитячий сироп, парацетамол в них міститься в однаковій концентрації 120 мг/5 мл речовини. Однак суспензія «Парацетамол» має аналогічне назва діючої речовини, а сироп можна знайти тільки під такими торговими назвами як «Панадол Бебі» або «Ефералган». Принципової різниці між даними рідкими лікарськими формами нема, однак у складі можуть бути присутні різні допоміжні речовини. Наприклад, той же «Панадол» містить гідрокарбонат, що дозволяє речовині швидше всмоктуватися в лужному середовищі ШКТ.

Середній розрахунок дозування суспензії разово:

  • дітям до 3 місяців – 2,5 мл;
  • з трьох місяців до року – не більше 5 мл;
  • з року до 6 років – до 10 мл;
  • старше 6 років – до 20 мл

Оптимальна формула розрахунку препарату: від 10 до 15 мг парацетамолу на кожен кілограм ваги дитини. Добова доза не повинна перевищувати 60 мг/кг!

Дають дітям суспензію до їжі, попередньо взболтнув флакончик. Максимальна кратність прийому суспензії становить 4 рази на добу з витримуванням мінімального інтервалу між прийомами в 4 години.

Таблетки Парацетамолу

Таблетовані форми парацетамолу мають один недолік при ряді переваг: дозування підібрати досить складно, тому дітям до 2 років переважніше рідкий парацетамол.

При необхідності застосування таблеток найзручніше взяти форми з концентрацією активного компонента 200 мг (існують форми і по 500 мг, по 350 мг). Дітям до 6 років дають по половині таблетки (100 мг), старшим – по цілій після їжі, дозволяючи запивати великою кількістю рідини.

Свічки ректальні для дітей

Всмоктування парацетамолу у формі ректальних свічок менш повне і активне, ніж у пероральних форм, тому дозування становить до 25 мг/кг ваги. Це допомагає вибрати супозиторії правильно.

Купуючи препарат, орієнтуються на вік малюка:

  • дітям до року – з концентрацією активного компонента 8 мг;
  • з року до 6 років – 170 мг;
  • більш старшим – 330 мг.

Вводять свічки по одній, по можливості, після дефекації. Інтервал між прийомами становить від 4 годин.

 

Протипоказання, побічні ефекти передозування і

Протипоказаннями до вживання, на які вказує інструкція по застосуванню «Парацетамолу», є:

  • висока чутливість організму до парацетамолу або допоміжних компонентів препаратів на його основі;
  • захворювання ШКТ ерозивного характеру;
  • захворювання печінки і нирок;
  • захворювання кроветворительной системи;
  • непереносимість фруктози для рідких форм.

«Парацетамол» хороший тим, що навіть ненавмисне перевищення дозування практично не призводить до плачевних результатів. Однак теоретично смертельно небезпечною вважається дозування від 140 мг/кг.

У цьому випадку першої вражається печінка, потім інтоксикація охоплює весь організм. Крім того, безконтрольний прийом препаратів з парацетамолом може з’явитися причиною крововтрат з ШКТ. Не рекомендується продовжувати лікування більше 3 днів дітям до 6 років і більше 5 днів – старшим.

Побічними ефектами ліків є: нудота та блювання, алергічні реакції. Прийом препарату матір’ю під час вагітності викликає ризик патологій статевих органів у плода чоловічої статі.

 

Аналоги жарознижуючого препарату

У «Парацетамолу» чимало аналогів як ідентичних за діючою речовиною, так і інших, але зі схожим механізмом дії. Так, парацетамолосодержащими препаратами для дітей є «Панадол», «Ефералган» і «Проходол Дитячий», як ректальних свічок – «Цефекон».

Аналогами є:

  • «Аспірин». Цей препарат давно відомий на фармринку і входить в список життєво необхідних лікарських засобів. Проте є у нього порівняно з парацетамолом істотний мінус – він діє на клітини печінки так само, як і деякі віруси. Спільне вплив і вірусів, і аспірину можуть призвести до тяжкої патології, відомої як синдром Рея.
  • «Ібупрофен». Це лікарська речовина практично ідентично «Парацетамолу», на його основі створені зручні для дітей форми: суспензії «Нурофен», «Ибуфен», таблетки «Фаспик», «Ибупром» (дозволені до застосування з 12 років) і т. д.
  • «Непраксен». Відомий під торговими назвами «Пенталгін» (пігулки, можна з 12 років), суспензія і свічки «Напроксен».

Жар і біль у дитини – часті симптоми, однак вони можуть вказувати на велике коло захворювань. Перш ніж розпочати застосування тих чи інших лікарських засобів слід проконсультуватися з лікарем. Навіть такий відносно безпечний препарат як «Парацетамол» здатний викликати серйозні побічні ефекти.