Підвищена температура тіла часто стає попередницею самих різних захворювань. Незалежно від причини такого явища, якщо на градуснику дуже високі показники, треба терміново приймати заходи для зниження спека. І тут приходить на допомогу швидкодіючий препарат «Парацетамол». З чого він складається, можна використовувати лікарський засіб без побоювання, як правильно це робити, від чого «Парацетамол» допомагає — із статті можна дізнатися відповіді на всі питання.

Склад і форми випуску лікарського засобу

Популярний жарознижуючий препарат має кілька форм для зручності застосування в тій чи іншій ситуації. Але у всіх варіантах в якості діючої речовини виступає анальгетик парацетамол.

Він — головний компонент, присутній у таких лікарських засобах, різниться тільки процентне співвідношення парацетамолу, завдяки чому використовувати препарат можна при різній інтенсивності симптомів, враховуючи вікові критерії.

Кожна з форм має допоміжні речовини, які продовжують термін зберігання препарату, що поліпшують її смак і структуру для зручності вживання.

  • Найпоширеніший варіант — таблетки. Вони не вимагають особливих умов і підготовки до застосування, їх можна легко випити в будь-якому місці, вони займають мало місця в сумочці (щоб носити з собою в разі необхідності). Фармацевтичні компанії пропонують препарати в такій зручній формі з вмістом 200, 250 або 325 мг діючої речовини, також існують розчинні драже з дозуванням 500 мг. Білі випуклі таблетки мають крохмаль, желатин, повідон, молочний цукор і стеарат кальцію як додаткові компоненти. Таблетки упаковані по 10 або 20 штук в коробці.
  • Ректальні свічки — найбільш швидкодіюча форма. Ректальне введення сприяє тому, що активна речовина з високою швидкістю всмоктується в кров з прямої кишки, забезпечуючи необхідний ефект в короткі терміни. Найчастіше білі супозиторії використовуються для лікування маленьких дітей. Є кілька варіантів свічок з різним дозуванням діючої речовини: 80, 170, 300 мг, 500 або 1000 мг. Допоміжними компонентами виступають тверді жири, з їх допомогою препарату з’являється оптимальна консистенція для ректального введення. Упаковка містить 5 або 10 свічок.
  • Прозорий сироп з малиновим смаком — зручна форма препарату для маленьких пацієнтів. Ароматизатори і сахароза надають приємний смак, завдяки якому дітки з задоволенням п’ють ефективне ліки. У 100-миллилитровом флаконі знаходиться 2,4 мг діючої речовини, очищена вода, етиловий спирт, лимонна кислота і рибофлавін. Пляшка 50 мл містить в 2 рази менше парацетамолу, дотримуючись таке процентне співвідношення. Разом зі скляними флаконами в упаковці є ложка-дозатор.
  • Форма суспензії відрізняється від сиропу відсутністю цукру. Процентне співвідношення діючої речовини те ж — 2,4 %. Додатково суспензія має ароматизатор полуничний, етиловий спирт, воду, лимонну кислоту і рожевий барвник у складі. Препарат розфасований в темні пляшки по 100 або 200 мл

Лікар вибирає той лікарський засіб, який за формою підходить в даній ситуації, ґрунтуючись на ступені прояву симптомів, віком, а також індивідуальних особливостей хворого.

Фармакологічна дія і фармакодинаміка

Анальгезуючий і жарознижувальний ефект препарату обумовлений дією його основного компонента. Речовина парацетамол має високу швидкість проникнення в організм, що дозволяє йому в короткі терміни надавати комплексне вплив, покращуючи стан людини.

Препарат:

  • збиває підвищену температуру;
  • усуває біль різної локалізації та генезу;
  • знижує розвиток запалення.

Такий вплив обумовлено особливим механізмом дії активної речовини на рецептори болю в головному мозку. Похідний фенацетину також безпосередньо впливає на температурну регуляцію організму, завдяки чому швидко усуває жар.

Структура препарату допомагає парацетамолу миттєво проникати в тканини і кровоносну систему органів травлення. Він починає діяти вже через півгодини після вживання. Максимальна концентрація ліків спостерігається через 1 — 1,5 години після прийому препарату.

В печінці через 2 – 3 години відбувається метаболизация парацетамолу, він розпадеться на дві структурних складових і виводиться з сечею. Всього 5 – 7 % покидає організм у незміненому вигляді.

Процес виведення дуже швидко — вже через 4 години ніяких слідів парацетамолу в організмі не залишається.

Від чого допомагає Парацетамол

Оскільки симптоми, які може ефективно усунути препарат, що спостерігаються при багатьох захворюваннях, ліки володіє широким спектром застосування.

Адже біль і, особливо, підвищення температури супроводжують більшість запальних процесів в організмі, є їх основними ознаками. Тому показаннями називають багато хвороби і стану.

Так, препарат використовується і як засіб для купірування болю, та у складі комплексного лікування більш тяжких запальних процесів.

Серед них:

  • сильний головний біль;
  • запалення інфекційного генезу, що супроводжуються гарячкою (грип, кір, ангіна, отит, вітрянка, інші захворювання);
  • міалгія, що характеризується спазмами в м’язах;
  • запалення ротової порожнини (стоматит), зубний біль;
  • ломота в кістках, суглобах;
  • поствакцинальні ускладнення (використовується і для профілактики появи алергічних реакцій після введення вакцини);
  • болі в місці ураження нервових закінчень;
  • травми, забої різного походження;
  • дисменорея (менструальний біль);
  • біль після опіків, порізів;
  • гостра печінкова недостатність.

Препарат усуває або знижує інтенсивність неприємних симптомів захворювання, але не бореться з їх причиною.

Тому якщо жар або хворобливі відчуття спостерігаються більше трьох днів, необхідно провести діагностику для призначення ефективного лікування.

Загрузка...

З якого віку можна давати дітям

Препарат характеризується відносною безпекою для організму, тому що швидко і в повному обсязі виводиться з організму. Тому вже з 3-місячного віку «Парацетамол» можна застосовувати для лікування маленьких пацієнтів.

От тільки дітей у такому віці важко змусити прийняти гіркі пігулки. Можна розтовкти в порошок і змішати з солодкою рідиною або їжею. Але все одно існує висока ймовірність того, що малюк не проковтне необхідну дозу, а частина виплюне.

Тому дітям до 3 років краще давати препарат у формі:

  • супозиторіїв, які легко вводяться в пряму кишку і швидко діють;
  • солодкого сиропу, приємного на смак, завдяки чому малюки його з задоволенням п’ють.

 

Через скільки починає діяти жарознижуючий препарат

Швидкість засвоєння препарату дуже висока. Свічки характеризуються найбільш швидким дією, проникаючи через стінки кишечника в кровоносну систему. Ефект спостерігається через 20 хвилин після введення супозиторія в пряму кишку.

Таблетки, сироп і суспензія всмоктуються в тканини і кровотік і по дорозі в шлунок, в травному тракті, і в самому шлунку. Зниження болю і спека починається через 30 хвилин після вживання кошти в такій формі.

Максимальний ефект настає після години – півтори. Його тривалість залежить від ступеня болю та тяжкості захворювання, яке викликає лихоманку.

 

Інструкція із застосування Парацетамолу для дорослих і дітей

Щоб добитися потрібного ефекту від вживання препарату, треба дотримуватися рекомендацій лікаря щодо дози та курсу лікування. Відхилення від зазначеної схеми загрожують небезпечними наслідками у вигляді ускладнень існуючого захворювання або появи нових патологій.

Суспензія, сироп дитячий Парацетамол

Ці форми медикаментів підходять для найменших пацієнтів. Малюкам без особливої праці можна дати солодке ліки.

Важливо тільки уважно розрахувати кількість, яке безпосередньо залежить від ваги дитини. Дозування на добу дорівнює 10 – 12 мг активної речовини на кожен кілограм тіла. Це кількість сиропу або суспензії треба дати дитині за 3 – 4 прийоми.

 

 

В одній чайній ложці (5 мл) дитячого сиропу парацетамолу — 120 мг. Можна відраховувати таким чином, а можна з допомогою зручної мірної ложки, яка вкладена в упаковку разом з ліками.

Інструкція вказує таку схему дозування:

  • малюки 3 – 12 місяців — ½ – 1 чайна ложка (2,5 – 5 мл) протягом доби;
  • діти 1 року – 5 років — 1 – 2 чайні ложки (5 – 10 мл), розділених на цілий день;
  • хворі 6 – 12 років — 2 – 4 чайних ложки (10 – 20 мл) на добу;
  • підлітки з 13 років — дорослі — 4 – 8 чайних ложок (20 – 40 мл сиропу) — добова доза.

Перерва між прийомами доз не повинен бути коротше, ніж 4 години, навіть якщо жарознижувальний ефект слабшає. Тривалість застосування сиропу — максимум 3 дні.

Парацетамол Таблетки

Для більш швидкого засвоєння таблетки слід приймати після їжі, коли пройде 1,5 – 2 години. Таблетки не потрібно розжовувати, а ковтати цілком, запиваючи рідиною.

Стандартна схема дозування препарату виглядають таким чином:

  • від 3 до 6 років — по 250 мг 3 – 4 рази на добу;
  • від 7 до 9 років — по 350 мг 3 – 4 рази протягом доби;
  • від 10 до 12 років — по 500 мг 3 – 4 прийоми на добу;
  • вік після 12 років — від 600 до 1000 мг 3 – 4 рази в день.

Наступну таблетку можна приймати тільки, якщо після попередньої дози пройшло не менше 4 годин. Терапія не може тривати довше п’яти діб. Якщо препарат не допомагає — обов’язково викликати медиків.

Свічки ректальні для дорослих і дітей

В залежності від процентного вмісту активного препарату, супозиторії мають дитячу і дорослу дозу. Тому в інструкції зазначено потрібну кількість парацетамолу, а не свічок. Правильна доза залежить від того, які супозиторії потрібно вводити.

Дорослим «Парацетамол» в такій формі застосовується зазвичай при проблемах з травним трактом або неможливості прийняти таблетки. А ось для малюків цей спосіб часто стає єдиним можливим варіантом швидко збити підвищену температуру.

Як приймати препарат:

  • малюки 6 – 12 місяців — по 50 – 100 мг 3 – 4 рази на добу;
  • діти 1 – 3 роки — по 100 – 150 мг 3 – 4 прийоми на день;
  • пацієнти 3 – 5 років — по 150 – 200 мг 3 – 4 рази протягом доби;
  • діти 5 – 10 років — по 250 – 350 мг не більше чотирьох разів у день;
  • підлітки 10 – 12 років — по 350 – 500 мг 3 – 4 рази на добу;
  • діти старше 12 років і дорослі — по 500 – 1000 мг 3 – 4 рази в день.

Важливо не продовжувати лікування препаратом довше трьох днів. Інакше можуть виникнути небажані побічні ефекти.

При вагітності та годуванні груддю

Період гестації вимагає особливого ставлення до всіх ліків. Але вагітна жінка часто піддається негативним впливам навколишнього середовища, до того ж, маючи ослаблений імунітет, виношуючи дитину, може легко підхопити яку-небудь інфекцію.

Серед препаратів, швидко і при цьому безпечно діючих на підвищену температуру і біль різного генезу, «Парацетамол» вважається самим оптимальним варіантом. Звичайно, самостійно приймати рішення про його вживанні не варто, треба порадитися з лікарем, який зможе об’єктивно оцінити ступінь ризику і користь від ліків.

Активна речовина проникає через плаценту, тому деякі фахівці вважають, що в першому триместрі вагітності не можна приймати препарат. Але наукових доказів шкідливого впливу лікарського засобу на плід не існує. Тому в невеликих дозах він здатний надавати жарознижувальну дію, знімати головний біль, що допоможе майбутній мамі відчувати себе набагато легше.

Жінка, що годує свою дитину грудьми, також повинна консультуватися з лікарем щодо можливості застосування препарату.

Парацетамол потрапляє у грудне молоко у кількості 1 відсотка від усієї дози, прийнятої матір’ю, тому що решта швидко виводиться з організму. Якщо пити таблетки після годування, то можлива ще менша концентрація речовини в молоці, а значить, — більша безпека для грудничка.

До того ж, висока температура у матері викликає куди більш важкі проблеми з лактацією і ризик передати хворобу малюкові.

Лікарська взаємодія

Щоб ефект від прийому препарату був максимальним, треба дотримуватися правила поєднання різних медикаментів.

  • «Парацетамол» в комплексі з саліцилової кислотою, кофеїном, спазмолітичними препаратами, непрямими коагулянтами і кодеїном посилює дію останніх.
  • Протисудомні препарати, барбітурати, ізоніазид і активоване вугілля погано поєднуються з обговорюваним лікарським засобом, що вони знижують його ефективність і збільшують неприємні наслідки.
  • Медикаменти, що мають у складі етиловий спирт, з’єднуючись з парацетамолом, надають негативний вплив на печінку та підшлункову залозу.

Парацетамол: протипоказання, побічні ефекти передозування і

Хоча препарат відносно швидко виводиться з організму, але за цей період може викликати інтоксикацію. Трапляється це дуже рідко при правильному вживанні й дотриманні дозування.

Ознаки токсичної дії «Парацетамолу»:

  • розлади травлення, рідкий стілець, нудота;
  • біль в районі шлунку;
  • алергічні висипання, набряки;
  • загальна слабкість, сонливість;
  • запаморочення;
  • безсоння;
  • аритмія, тахікардія.

З метою забезпечення безпеки, людям з наступної категорії слід вживати для зниження спека або купірування болю різного генезу інші препарати.

Протипоказаннями є:

  • гіперчутливість до компонентів;
  • вік до 3 місяців;
  • зниження якості роботи нирок;
  • вірусний гепатит;
  • підвищений рівень калію в плазмі;
  • астма;
  • печінкова недостатність;
  • виразка шлунка, дванадцятипалої кишки;
  • алкоголізм в хронічній стадії;
  • внутрішні кровотечі;
  • період після операції з аортокоронарного;
  • шунтування;
  • літній вік.

Підвищення рекомендованої дози (вже на 10 – 20 м) загрожує розвитком важких ускладнень.

Ознаки передозування:

  • блідість шкіри;
  • біль в епігастрії;
  • позиви до блювоти;
  • відсутність апетиту;
  • кровотеча в шлунку, кишечнику;
  • некроз печінки;
  • судоми, кома — в особливо небезпечних випадках.

Збільшення тривалості симптоматичної терапії тягне за собою більш тяжкі ускладнення.

Особливо велике навантаження отримує печінка і нирки. Вони можуть не витримати, знизити свою функціональність або навіть відмовити.

Аналоги жарознижуючого препарату

Серед синонімів препарату можна назвати лікарські засоби інших виробників з парацетамолом у складі.

  • «Панадол» випускається у Великобританії у вигляді звичайних і шипучих таблеток, а також у суспензії;
  • «Ефералган» французького виробництва представлений шипучими розчинними таблетками;
  • Дитячий «Панадол» — ректальні свічки для маленьких пацієнтів;
  • «Перфалган» — розчин для ін’єкцій американського виробництва.

Існує багато лікарських засобів, що мають жарознижуючу і болезаспокійливу ефектом. Вони мають у своєму складі інші активні речовини, що дозволяє лікарю вибрати препарат у разі неможливості використання «Парацетамолу».

Серед них:

  • «Нурофен»;
  • «Імет»;
  • «Спазмалгол»;
  • «Темпалгін»;
  • «Анальгін»;
  • «Цефекон Н»;
  • «Стримол»;
  • «Німесил»;
  • «Віферон»;
  • «Мексален».

Лікар враховує індивідуальні особливості хворого, вибираючи жарознижувальний аналог. Важливо знайти такий засіб, яке зможе швидко усунути неприємні ознаки захворювання і при цьому бути максимально безпечним для організму.