Засіб володіє вираженим жарознижуючим ефектом, добре допомагає від лихоманки у дитини. Дорослі можуть пити «Парацетамол» від температури в комбінації з іншими речовинами або скористатися аналогами препарату. Для зниження побічних дій засіб приймають коротким курсом.

Форми випуску і склад лікарського засобу

Повна назва діючої речовини (ДР) — пара-ацетаминофенол. Більш поширене скорочене найменування «парацетамол», а в деяких англомовних країнах зазвичай використовують термін «ацетамінофен».

При виборі препарату для дорослого або дитину необхідно звертати увагу на склад, форму випуску. Ректальні свічки і сироп можна застосовувати з перших місяців життя. Препарати для дітей містять найменші дози парацетамолу.

Різноманітність форм випуску та змісту ДВ:

  • сироп/суспензія для прийому всередину, 24 мг/мл;
  • розчин для інфузій, 10 мг/мл;
  • таблетки, 200, 500 мг;
  • шипучі таблетки, 200, 500 мг;
  • ректальні супозиторії, 50, 100, 250, 500 мг/шт.

Сироп — густа прозора рідина жовтуватого кольору з приємним смаком фруктів. Суспензія — ще одна рідка форма випуску. Непрозора рідина біло-рожевого кольору також має солодкий смак, приємний аромат. Ректальні свічки мають торпедообразную форму, вони жирні на дотик. Колір супозиторіїв — білий або світло-кремовий.

Фармакологічна дія, фармакодинаміка та фармакокінетика

Парацетамол є ненаркотическим анальгетиком, антипиретиком (засобом для зниження підвищеної температури). Механізм дії відрізняється від роботи нестероїдних протизапальних препаратів, тому ацетомінофен виділяють в окрему групу — анилиды. За хімічною будовою парацетамол близький до фенацетину, однак цей жарознижуючий препарат в Росії і багатьох інших країнах вилучили з обігу через виникнення серйозних побічних дій і канцерогенної активності.

«Парацетамол» послаблює або повністю усуває жар завдяки зниженню збудливості центру нервової регуляції температури тіла.

ДВ блокує фермент циклоксигеназу-2, інгібує синтез простагландинів, які активують периферичні больові рецептори.

Ліки знеболює, хоча аналгезуючий ефект слабший, ніж при прийомі нестероїдних протизапальних засобів. Переваги — такі ж, як у НПЗЗ. Парацетамол не викликає ейфорію та звикання. Не змінюються функції дихального і кашльового центрів, як при прийомі наркотичних анальгетиків.

Всмоктування ліків відбувається у верхньому відділі кишечнику. При пероральному прийомі жарознижувальний ефект настає порівняно швидко, в середньому через 15 хвилин. Метаболізм ДВ протікає в печінці, виділення продуктів обміну відбувається з сечею.

В яких випадках призначають Парацетамол

Початок ГРВІ або ангіни зазвичай протікає гостро. З’являються симптоми інтоксикації: лихоманка, озноб, слабкість, головний біль. Призначають «Парацетамол» дітям при температурі, підвищеній внаслідок інфекційних захворювань, реакції на щеплення, прорізування зубів. Жарознижуючий засіб дають маленькій дитині при 38 – 38,5°С.

Малюкам, у яких раніше були фебрильні судоми, рекомендується «збивати» температуру вище 37,5°С.

Таблетки «Парацетамол» та інші форми випуску цієї ж ліки можна приймати дорослим при гарячковому синдромі слабкої та помірної інтенсивності. Зазвичай такий стан спостерігається при ГРВІ, фарингіт, ангіна. Потрібно враховувати інтенсивність прояву симптомів і ступеня тяжкості захворювання. Наприклад, пити «Парацетамол» рекомендується при легкій і середньотяжкій формах ангіни. Якщо гострий тонзиліт протікає важко, то призначається «Анальгін» в/м з Папаверином».

Загрузка...

Інструкція із застосування і дозування для дітей і дорослих

Протягом 3 днів ліки повинно знизити температуру до нормальних показників. Якщо лікування не допомагає, температура вище 38,5 градусів тримається більше 3 діб, то потрібно змінити жарознижуючий засіб.

Суспензію або сироп, супозиторії ректальні використовують для лікування дітей, а також дорослих, які з якихось причин не можуть приймати таблетки. Необхідно розраховувати дозу з урахуванням віку і маси тіла пацієнта.

Суспензія, сироп дитячий Парацетамол

Препарат в рідкій лікарській формі призначають дітям старше 3 місяців. Кратність застосування — не частіше 4 разів на добу. Немовлятам додають сироп або суспензію в пляшечку з водою або чаєм. Дітям постарше ліки дають перед їжею або між прийомами їжі. Якщо дитина приймає «Парацетамол» під час або після їжі, засіб починає діяти через 30 – 40 хвилин або пізніше.

В картонній коробочці з флаконом є мірна ложечка з поділками, що полегшує правильне дозування. Дітям від 3 до 12 місяців за один раз дають 2,5–5 мл Разові дози для малюків від 1 року до 6 років становлять 5-10 мл Дітям від 6 до 14 років потрібно на один прийом 10-20 мл сиропу.

Свічки ректальні для дорослих і дітей

Супозиторії «Парацетамол» 50 і 100 мг дозволено використовувати для лікування немовлят. Разові дози для немовлят до 12 місяців становлять 50 або 100 мг — ½ або 1 супозиторій. Дітям від 1 року до 3 років вводять за один раз 1–1½ свічки (100 або 150 мг). Разові дози для малюків від 3 до 5 років — 250 мг, для школярів від 6 до 12 років — від 250 до 500 мг. Лікувати хлопців постарше можна ректальними свічками, в яких вміст ДВ більше 100 мг. Одноразова доза для ректального застосування у дорослих і підлітків з масою тіла понад 60 кг — 500 мг.

Свічки використовуються незалежно від прийому їжі. Парацетамол починає діяти через 15-20 хвилин після ректального введення. В інструкції по застосуванню зазначено, що свічки застосовують до 4 разів на день з інтервалом не менше 4 годин.

Таблетки

Дітям від 6 до 12 років дають за один раз не більше 1-2 таблеток «Парацетамол» (250 мг). Тверду лікарську форму призначають немовлятам. Таблетки частіше викликають блювоту. Доза парацетамолу для немовлят становить ¼ дози дорослого або менше. При розламуванні таблетки на частини і змішуванні з водою складно забезпечити точне дозування ліків. Крім того, парацетамол не розчиняється у воді (в сиропі для розчинення ДВ використовується етиловий спирт).

При вагітності та годуванні груддю

Парацетамол — найбільш вивчений засіб від жару і болю. Ліки не чинить тератогенну і мутагенну дію на плід, хоча і проникає через плацентарний бар’єр. Призначають «Парацетамол» вагітним у вигляді таблеток або сиропу. Пероральні форми безпечніше для майбутніх мам, в/в ін’єкції не рекомендуються. «Парацетамол» дозволено приймати при грудному вигодовуванні в тому випадку, якщо лікування принесе відчутну користь жінці і не зашкодить її дитині.

Лікарська взаємодія

«Парацетамол» збільшує гепатотоксический ефект інших препаратів. Одночасний прийом з активованим вугіллям, барбітуратами знижує концентрацію та жарознижувальну дію ліків. З обережністю поєднують парацетамол з пероральними контрацептивами. Під час лікування вкрай небажано вживати алкоголь.

Протипоказання, побічні ефекти передозування і

Засіб не призначають дітям в період новонародженості (віком менше 28 днів). Іншими протипоказаннями є печінкова недостатність і гіперчутливість до ДВ препарату.

Зазвичай парацетамол добре переноситься.

При тривалому прийомі великих доз ліків підвищується ризик гепатотоксичної дії. Такий же ефект виникає при передозуванні. Рідше парацетамол чинить токсичний вплив на нирки. Негативна дія ліків проявляється нудотою і блювотою. Зрідка при використанні ліки виникають алергічні реакції.

Парацетамол швидко знижує температуру у дітей. Препарат у малих дозах слабкіше виявляє жарознижуючу і аналгетичну дію на організм дорослого. Підвищувати дозування небезпечно, так як в цьому випадку частіше виникають побічні ефекти: дискомфорт у верхній частині живота, нудота та блювання. Доза 10 г парацетамолу може викликати ураження печінки.

Аналоги жарознижуючого препарату

Компанії-виробники випускають велику кількість дженериків, які містять тільки парацетамол. Найбільш відомі: «Панадол», «Калпол», «Ефералган», «Цефекон Д». Це ж ДВ входить до складу багатокомпонентних препаратів: «Анвимакс», «Антигрипін», «Антифлу», «Вікс Актив», «Гриппостад».

Парацетамол має слабкою протизапальною активністю, що є мінусом цього кошти, порівняно з ібупрофеном, при лікуванні простудних і інших захворювань.

«Ибуклин» — жарознижуючий засіб, який поєднує в собі корисні властивості двох ДВ (парацетамол + ібупрофен). Парацетамол швидко знижує температуру, однак жарознижувальний ефект охороняється лише 2-4 години, може знадобитися нічний прийом. Ібупрофен діє від 6 до 8 годин, краще усуває запалення і біль. Назва комбінованого кошти для дітей — «Ибуклин Юніор».

Поєднання двох і більше діючих речовин в одній таблетці або порошку для приготування розчину позбавляє від необхідності приймати кілька препаратів. У комбінованому засобі нижче концентрація кожного ДВ, порівняно з монопрепаратом. Компоненти підбирають так, щоб вони посилювали ефект один одного.

Парацетамолом і аналогами лікують жар і біль. Такі засоби полегшують стан при високій температурі, однак не допомагають усунути причини захворювання. При сильному запаленні, інтоксикації недостатньо тільки симптоматичної терапії, необхідно противоинфекционное лікування.