Свічки Парацетамол для дітей: інструкція із застосування, склад, дозування, аналоги

В даний час найбільш безпечними жарознижувальними засобами для дітей вважаються супозиторії. Ректальна форма виключає появу побічних ефектів з боку шлунка. Контактуючи безпосередньо зі слизової оболонки прямої кишки, препарат засвоюється швидше і в більшій мірі. Одним з таких засобів є свічки «Парацетамол» для дітей, з повним описом якого можна ознайомитися нижче.

Склад лікарського засобу

Ефективність лікарського засобу забезпечує парацетамол (параацетиламинофенол) – негормональний анальгетик з м’яким жарознижуючою властивістю. В супозиторії він включається в кількості: 50, 100, 250 і 500 мг. Інша маса свічки являє собою твердий високоочищений жир, як правило, синтетичного походження, який отримують з рослинних і штучних компонентів.

У звичайних умовах жир являє собою щільну однорідну білу масу, без сторонніх включень і специфічного запаху. Починає плавитися при температурі тіла.

  • Супозиторії формуються конусоподібної витягнутої свічкою.
  • Маса однієї свічки дорівнює 1,25 р.
  • Препарат упаковується в контурні поліетиленові непрозорі блістери по п’ять штук, які, в свою чергу, укладаються в картонні пачки, де міститься і інструкція із застосування.
  • Препарат зберігають при температурі нижче 20 °С не більше трьох років.

Фармакологічна дія, фармакодинаміка та фармакокінетика

Парацетамол працює переважно в центральній нервовій системі (ЦНС), блокуючи фермент циклооксигеназу, що відповідає за подразнення центрів жару і болю. Таким чином препарат знижує температуру тіла і надає легкий знеболюючий ефект.

У периферичних тканинах з’єднання блокується клітинними ферментами, тому ніде, крім центральної нервової системи, воно практично не працює.

В цьому є як позитивний, так і негативний момент:

  • з одного боку, парацетамол не може проявити своїх протизапальних властивостей в інших тканинах;
  • з іншого, він не здатний чинити негативного впливу на слизову оболонку ШКТ.

Простагландини, які синтезуються під дією циклооксигенази (ЦОГ), виконують у шлунково-кишковому тракті захисну функцію. Блокуючи ЦОГ, парацетамол порушував би роботу ШКТ. Але так як його дія не поширюється за межі ЦНС, то цього не відбувається.

Через слизову прямої кишки з’єднання швидко потрапляє у системний кровотік, а потім у печінку. Там воно проходить цикл перетворення у неактивні метаболіти, деякі з яких токсичні для печінки.

Жарознижуючий і знеболюючий ефект від прийому препарату наростає протягом першої години. Через 3 − 6 годин концентрація сполуки знижується вдвічі.

Неактивні форми з’єднання залишають організм разом з сечею. У незмінному вигляді виходить не більше п’яти відсотків ліки.

В яких випадках призначають свічки Парацетамол дітям

Свічки призначають для зняття двох основних симптомів: спека і болю.

Показаннями є:

  • Гарячка при грипі та респіраторної інфекції.
  • Підвищення температури тіла в поствакцинальний період.
  • Жар, спровокований дитячими інфекціями.
  • Біль при прорізуванні зубів і звичайна зубна біль.
  • Головні болі.
  • Больовий синдром, що спричинені отриманими травмами або опіками.
  • М’язова біль від розтягування.
  • Невралгія.

Одноразове застосування допустиме без призначення лікаря. Застосування препарату понад трьох діб повинна бути обґрунтована фахівцем.

Самий ранній вік для призначення – 3 місяці. Після дванадцяти років, як правило, супозиторії не застосовуються. Дітям старше місяця, але молодше трьох можна лише разово ставити супозиторії при підйомі температури після щеплення.

Інструкція із застосування і дозування

Спосіб застосування препарату ректально. Свічку витягують з контурною клітинки і вводять у пряму кишку. Перед тим як дати ліки, потрібно дочекатися природного очищення кишечника або поставити клізму.

Ефективна доза з’єднання розраховується виходячи з віку і ваги дитини. В середньому на 1 кг маси повинно припадає 10 − 12 мг активної речовини. Верхній поріг добової дози обмежується 60 мг на кілограм.

Кожну наступну свічку можна ставити не раніше, ніж через чотири години. В цілому, в добу допускається приймати до чотирьох доз ліків.

50 мг

Ліки в мінімальному дозуванні застосовується у немовлят у віці від одного до трьох місяців. Однією свічкою одноразово знижують температуру або пригнічують біль. Більше одного разу на добу парацетамол давати немовлятам не можна.

На момент лікування вага дитини повинен бути не менше 4 кг. Малюкам старше трьох місяців з масою більше шести кг потрібен препарат іншого дозування.

100 мг

Дозування 0,1 г підходить дітям у віці від трьох місяців до трьох років. Вага дитини повинен становити не менше 7 і не більше 16 кг. Дітям з масою до 10 кг вводиться одна свічка. З вагою понад 11 кг можна вводить 1 − 2 дитячі свічки з парацетамолом в залежності від стану здоров’я маленького пацієнта.

250 мг

Супозиторії з чвертю грама парацетамолу призначаються після трьох років. Максимальний вік, в якому актуально застосування такого ліки обмежується десятьма роками. Вага дитини повинен перевищувати 17 кг, але не більше 30 кг.

Для отримання терапевтичного ефекту достатньо ввести свічки парацетамол 250 мг у кількості одного супозиторія.

500 мг

Починаючи з десяти років, коли вага дитини досягне 31 кг можна переходити на оральні форми ліки. Але якщо хворий через тяжкість стану або унаслідок наявності протипоказань з боку ШКТ не здатний прийняти таблетку або суспензію, йому можна ввести жарознижуючий препарат ректально. Доза для такого хворого буде становити 0,5 м, що прирівнюється до двох супозиторіїв по 0,25 г або одному з вмістом активної речовини п’ятсот мг.

Лікарська взаємодія

Розглянутий препарат несумісний з препаратами, що стимулюють процеси окислення в паренхімі печінки. Прикладами таких засобів є: трициклічні антидепресанти, етанол містять ліки, барбітурати, фенітоїн, фенілбутазон, рифампіцин, флумецинол. Спільна дія парацетамолу з будь-яким з цих коштів може призвести до важкого отруєння продуктами окислення.

Ліки, що відносяться до інгібіторів біотрансформації речовин, що надходять ззовні, одночасно прийняті з парацетамолом, здатні знизити його токсичний вплив на печінку.

Свічки від температури для дітей не можна приймати з іншими містять парацетамол препаратами, щоб уникнути передозування.

Препарат може посилювати дію антикоагулянтів, збільшуючи час згортання крові.

Протипоказання, побічні ефекти передозування і

Найважливішим протипоказанням є гіперчутливість. При наявності алергії на парацетамол потрібно шукати альтернативні способи лікування. Також неприпустимо застосовувати жарознижуючі свічки для дітей віком до одного місяця, оскільки немає підстав вважати, що для них таке лікування буде безпечним.

Парацетамол окислюється у печінці з утворенням токсичних продуктів розпаду. Якщо функція органу неповноцінна, він може не впоратися з переробкою отруйних речовин. При печінковій недостатності препарат призначається з особливою обережністю. У разі необхідності тривалого лікування постійно контролюють роботу печінки.

Параацетиламинофенол змащує картину аналізу крові. Він спотворює показники вмісту сечової кислоти і цукру в плазмі. У рідкісних випадках при частому використанні викликає падіння рівня гемоглобіну, лейкоцитів і тромбоцитів у крові. Після одноразового введення можливі реакції у вигляді шкірного свербежу і висипу.

При дозуванні ліки потрібно пам’ятати про його гепатотоксическом дії.

Передозування насамперед проявляється симптомами отруєння. На другу добу з’являються ознаки ураження печінки. Отруєння високими дозами може призвести до некрозу тканин печінки та енцефалопатії.

У парацетамолу є специфічний антидот – ацетилцистеїн, який необхідно ввести в перші 12 годин після отруєння. З’єднання допомагає відновити запаси глутатіону – речовини, що забезпечує захист клітин від продуктів окислення. Своєчасне лікування при передозуванні може зупинити подальше руйнування органу.

Аналоги жарознижуючого препарату

Існують інші дитячі супозиторії з парацетамолом, що випускаються під назвами:

  • «Панадол»;
  • «Ефералган»;
  • «Цефекон Д».

На упаковці свічок «Панадол» є позначка baby. Супозиторії під такою назвою випускаються в дозі 125 і 250 мг. Застосовуються у дітей старше півроку.

Дозування «Эффералгана» має більший розкид. Найменша концентрація становить 80 мг. Свічка, що вміщає таку кількість парацетамолу, важить всього 1 г, що на чверть грама менше маси самого маленького супозиторія оригінального препарату.

  • Свічки «Ефералган» в найменшій концентрації застосовуються до трьох місяців. Для дітей постарше існують дозування 150 і 300 мг.
  • Свічки «Цефекон Д» виробляються на тій же жировій основі. В якості діючого компонента містять параацетиламинофенол (парацетамол) в кількості 50, 100 і 250 мг. Застосовуються за тією ж схемою, що і оригінальні ліки.

Максимальна кількість будь-якого з перерахованих засобів не повинна перевищувати чотирьох разових доз на добу.

Свічки з парацетамолом вважаються найбільш безпечним засобом у боротьбі з жаром і болем для дітей до року. Однак будь-які ліки має призначатися обґрунтовано. З кожним роком з’являється все більше відомостей, що підтверджують гепатотоксичність ацетамінофену (під такою назвою парацетамол випускається в країнах заходу), що зобов’язує строго дотримувати дозування і не застосовувати препарат частіше, ніж це насправді необхідно